Výběr kouřovodů
Rozmýšlíte se nad výběrem kouřovodu? Vrtá Vám hlavou, zda zvolit 1,5mm nebo radši připlatit za 2mm? Nevíte jaký průměr by pro Váš spotřebič byl nejlepší? Přečtěte si proto tento článek.
Z počátku, 0,5 mm rozdíl v tloušťce materiálu mezi 1,5 a 2mm je opravdu velký. 1,5mm si zdaleka neporadí s vysokou teplotou tak hravě, jako 2mm. Při vyšších teplotách dochází k rozpínání materiálu a po vyhasnutí spotřebiče chladne a smršťuje se. Tento proces nastává znovu a znovu do té doby, než se stěna kouřovodu naruší a praskne. Stejný jev nastane pokud kousek plechu ohýbáte přes hranu stolu, když jej chcete oddělit. Plech začne v ohybu praskat, až jej utrhnete. Z toho důvodu doporučujeme u spotřebičů jako jsou kotle, olejová kamna a krbová kamna s vyšší teplotou spalování, kouřovody o síle 2mm. Vydrž je dvojnásobná oproti 1,5mm. Dále doporučujeme použití těchto kouřovodů na místech, kde je špatný přístup a kde je nelze jednoduše kontrolovat. Výdrž kouřovodů je minimálně 20 let, pokud topíte suchým dřevem, uhlím, peletami atp. V kouřovodech se nesmí vytvořit kyselé prostředí, které vzniká při pálení plastů a jiného odpadu.
Dále je důležité, aby kouřovody stále stoupaly. Kouř stoupá stále nahoru a měl by mít co nejmenší odpor. Ideální je mít v sestavě co nejméně kolen, kde kouř musí rapidně změnit směr.
Pokud se začneme bavit o průměrech, nikdy nesmí být průměr kouřovodů a vstupu do komínu menší než je průměr kouřovodu na kamnech. Sníží se tím tah komínu a kamna se mohou dusit, v nejhorším případě začnou čoudit do místnosti. Čili pokud máme kamna s kouřovodem 150mm, ideální situace je mít kouřovody 150mm a vstup do komína také. Pokud bude vstup do komína větší, nic se neděje, nesmí být ale menší!
Nezapomeňte si do sestavy umístit čístící otvory tak, aby jste ji nemuseli nikdy rozebírat. Ideální je umístit čistící otvory do 90° kolen, pokud máte hodně oblouků. Pokud nemáte kolena, tak kamkoliv do rovné roury. Ideální stav je, když můžete bordel v kouřovodech vymést do komína a do kamen.
To stejné platí pro klapky. Pokud nemáte klapku u vývodu z kamen, určitě doporučujeme do sestavy jednu umístit. Díky klapce dokážete regulovat tah komínu a tím snížíte spotřebu a zároveň zvýšíte účinnost kamen. Pokud plánujete zakoupit teplovzdušný výměník, určitě doporučujeme umístit klapku hned nad výměník. Díky pouzavřené klapce se většina spalin zdrží ve výměníku a ten předá mnohem víc tepla, než kdyby tam klapka nebyla.
Čistící otvory a klapky máme vždy 10 cm od zúžené hrany kouřovodu. Je to z toho důvodu, aby šly kouřovody zakrátit dle potřeby.
Pokud hledáte rozměry, mrkněte se do Technického listu pro kouřovody
Jsou 2 druhy zapojení: PO KOUŘI a PO VODĚ
Metoda po kouři se používá u většiny kamen, krbů a vložek, kde se topí suchým dřevem a briketama.
Metoda po vodě se používá většinou u kotlů na uhlí a podobných paliv. Spaliny z kotlů se v komínu ochladí a vznikne zde tekutý kondenzát, který se vrací kouřovou cestou (kouřovodem) zpět do kotle, nebo steče do vymetacího otvoru na dně komínu. Tento jev je normální, avšak pokud budete mít špatně zapojené kouřovody, tedy jinou metodou, hrozí prosakování onoho kondenzátu ve spojení jednotlivých kouřovodů.
Pro představu jednotlivých zapojení poslouží obrázky níže.
Kouřovody se nejčasteji vyrábí z tloušťky plechu 1,5 a 2mm. Svitky plechu jsou nastříhány na požadovaný rozvin pro daný průměr. Rozvin je poté stáčen na 2 válcové zakružovačce, svařen na TIG automatu a z jedné strany nalisován, aby do sebe šly kouřovody zapojit. Poté probíhá odmaštění a lakování do požádované barvy. Na konec balení a expedice.
NÁVOD KE KOUŘOVODŮM
Návod k montáži a obsluze kouřovodů.
Kouřovody jsou určeny k připojení topidel na tuhá paliva do komína pro teplotu spalin nepřesahující 400 °C (krbová kamna, kotle na tuhá paliva apod.). Kouřovody jsou určeny pro provoz v běžném prostředí dle ČSN 332003.
Kouřovody jsou vyráběny z ocelového plechu tloušťky 1,5 mm nebo 2 mm. Povrchově jsou opatřeny samovypalovacím nátěrem. Při prvním použití se nátěr tzv. vypálí a je nutno místnost odvětrat od vzniklých zplodin.
Připojení kouřovodů smí být provedeno ke komínům splňujícím požadavky ČSN 734210 a ČSN 734201. Instalace kouřové cesty musí splňovat vzdálenosti od hořlavých hmot uvedených v normě ČSN 061008.
Kouřovody se do sebe zasouvají svár na svár a poté se otačí na potřebnou stranu.
Sestava od topidla ke komínu musí mírně stoupat a být co nejkratší. Jednotlivé díly musí být pevně sestaveny a zajištěny proti uvolnění a ztrátě těsnosti svrtáním a snýtováním. V případě napojení do keramického komínu je třeba použít přechod do keramického komína, aby nedošlo k poškození vlivem rozdílné tepelné roztažnosti obou materíálů.
Spalinovou cestu tvořenou kouřovody je nutné udržovat čisté (průchozí) v celé délce a průřezu. Čištění je nutno provádět stejně často jako čištění komínu, „několikrát za sezónu“. Připomínáme, že dle normy je za stav komínu a kouřovodů zodpovědný provozovatel.
Kouřovody je možno skladovat volně ložené, je nutné umístnění v suchém prostředí a opatrnosti při manipulaci, aby nedošlo k poškození povrchu, nebo narušení kruhovitosti. V případě mírné deformace je možné docílit kruhovitosti „vytažením případně tlakem“ deformované části. Přitom je třeba si počínat tak, aby nedošlo k poškození laku.
JAK SPRÁVNĚ VYBRAT REDUKCI?
1. rozměr znamená vývod z kamen --> (Redukce (1.)/(2.)/(3.)mm) <-- 2. rozměr je cesta do komínu a 3. je tloušťka plechu.
Pro příklad, když koupíte redukci 150/160/1,5mm, znamená to, že:
1. rozměr bude 153mm, aby jste redukci nasadili na zúženou stranu trubky o průměru 150mm.
2. rozměr bude 159mm, aby jste redukci zasadili do nezúžené strany trubky průměru 160mm.
3. rozměr je údaj o tom, že redukce je vyrobena z plechu tloušťky 1,5mm.