Otevírací doba: 10:30 - 15:00   -   Využijte našeho Chatbota vpravo dole pro základní informace.


Úvod » Články, rady, návody » Stavba udírny

Stavba udírny

Udírnu se vyplatí stavět jako doplněk jiného zařízení, nejčastěji zahradního grilu. Nic ale nebrání tomu, postavit si udírnu zcela samostatně. Výhodou je, že ke stavbě můžeme využít jakýkoli materiál a tím snížit náklady na minimum. Lze postavit udírnu s ohništěm pod udicí komorou, mnohem lepší je však umístit topeniště dál od udící komory. V takové udírně se lépe reguluje teplota kouře a můžeme udit i za použití studeného kouře, což je způsob vhodný hlavně pro přípravu trvanlivých výrobků a klobás.

 

UdírnaUdírna

 

Dvě zásady před stavbou udírny

1. Stavbu zahájíme výběrem místa: udírna nemá překážet běžnému provozu zahrady.

2. Je praktické stavět udírnu ve stráni, protože potřebujeme vytvořit alespoň malý spád pro kouřovod spojující ohniště s udicí komorou.

 

Ohniště

Začneme stavbou ohniště. Musí být uzavřené, a to těsně, abychom mohli během uzení přesně regulovat teplotu kouře. Za základ nám mohou posloužit stará, nepoužívaná kamna, ale můžeme je postavit i sami. Pak použijeme buď šamotové cihly, nebo vnitřek vyložíme šamotovými tvárnicemi. Ohniště musí mít rošt , na kterém bude hořet palivo, a pod ním popelník. Jak k vlastnímu ohništi, tedy prostoru nad roštem, tak k popelníku musí vést samostatná těsně doléhající dvířka. Ta opět seženeme buď ze starých kamen, nebo je (jako jednu z mála částí) dokoupíme.

Obě dvířka musí umožňovat regulovaný přístup vzduchu, tj. musí být opatřená vzduchovou růžicí. Skrz popelníková dvířka přichází tzv. primární vzduch, který prochází při hoření palivem. Ten určuje intenzitu hoření. Sekundární vzduch přichází skrz dvířka ohniště. Jím snižujeme teplotu kouře v momentě, kdy se nám oheň rozhořel moc a do udírny by nám odcházel příliš horký kouř.

Také můžete zakoupit na našem eshopu topeniště k udírně a mít tak základní část bezproblémů.

 

 

Kouřovod

Kouřovod musí mít stoupající sklon, aby kouř mohl přirozeně stoupat k udírně. Jeho délka, jestliže vede volně vzduchem, bude zhruba 2 m, průměr cca 15 cm. Potřebujeme-li z praktických důvodů kouřovod zanořit pod zem, prodloužíme ho na 3 až 4 m. Použijeme na něj jakoukoli trubku z nehořlavého materiálu, např. keramickou odpadní rouru, betonovou rouru nebo kouřovou rouru od kamen. Anebo můžeme kouřovod vyzdít z cihel. Kouřové roury nabízíme u nás na eshopu v sekci "Kouřovody", postačí 1,5mm.

 

Udící komora (udírna)

Ke stavbě udicí komory můžeme využít dřevo, plech, cihly, nebo ji třeba i celou vybetonovat. Není-li udírna ve stráni, zahájíme stavbou soklu, na němž bude komora stát. Rozměry udírny odvodíme od toho, jaké množství masa chceme najednou udit. Velikost základny se pohybuje od 60x60 cm do 90x90 cm s tím, že celková výška komory bude mezi 80 až 120 cm.

Ve spodní části nezapomeneme na otvor pro kouřovou rouru, která může končit na úrovni stěny udicí komory, ideální je ovšem protáhnout ji až do středu a tam ještě zakončit kolínkem, jehož volný konec orientujeme vzhůru. Pro vstup do udírny můžete použít jeden z našich vstupů do udírny.

Zhruba 20 cm nad ústí kouřové roury umístíme rošt vytvořený z volně ložených latěk o šíři 2-4 cm, který bude fungovat jako rozptylovač kouře. Je to mříž z latěk širokých 2-4 cm. Mezery mezi laťkami jsou široké rovněž 2-4 cm. Nad rozptylovač umístíme rám s drátěnou sítí. Ta slouží k zachycení kusů masa či uzenin, jestliže náhodou spadnou. Pro rám si můžeme připravit několik poloh, abychom jej mohli umístit vždy co nejblíže pod zavěšené maso. Jeho velikost má být taková, abychom ho bez nesnází vyndali z udírny skrz dvířka. Nejde-li to, musí být ze dvou dílů.

Na vrchu dvou protilehlých stran udicí komory připevníme latě, v nichž vytvoříme příčné zářezy. Do nich pak uložíme tyče se zavěšeným masem. Tyče budou buď dřevěné, nebo ocelové. Maso na tyče zavěšujeme háčky nebo pomocí oček z provázků.

Ve výšce nad latěmi pro uložení tyčí s masem, nejlépe do středu šířky jedné ze stěn vytvoříme otvor pro zasunutí teploměru. Důležitá jsou dvířka udicí komory. Pohodlnější manipulaci umožňují dvoukřídlá, lépe se ale zatěsňují jednokřídlá. Ideální rozměr je 60x40 cm (na výšku). Můžete si vybrat z našeho sortimentu dvířek v sekci "Stavba svépomocí".

Jako komín nám znovu poslouží např. kouřová trubka od kamen o délce 0,5 až 1 m. Do komína instalujeme klapku, s jejíž pomocí budeme regulovat množství odcházejícího kouře. V obchodě lze sehnat otočnou, chceme-li opravdu ušetřit, vystačíme si v nejhorším i s cihlou pokládanou na komín. Udírnu je také možné zakončit digestoří, na kterou lze nasadit klapku a zároveň i stříšku, která zamezí zatekání do udírny. Vše naleznete na našeme eshopu.

 

 

Teploměr

Poslední velmi důležitou součástí udírny je teploměr. Ideální je bimetalický s rozsahem 0 až 150-200 °C s dlouhou stopkou (20, nejlépe však 50 cm). Vyhneme se raději teploměrům s plastovými čidly, která se v horkém vzduchu mohou roztavit.

 


Vytvořeno systémem www.webareal.cz

Yjk4N2M