Otevírací doba: 10:30 - 15:00   -   Využijte našeho Chatbota vpravo dole pro základní informace.


Úvod » Články, rady, návody » Jak vybrat krbová kamna?

Jak vybrat krbová kamna?

Krbová kamna promění každý prostor v útulnou a příjemnou domácnost. Ať už je hodláte využívat jako hlavní, nebo sekundární zdroj tepla, vašemu domovu vždy dodají kouzelnou atmosféru. Díky širokému výběru velikostí, výkonů, podporovaných paliv a designů navíc naleznete vhodná kamna prakticky do každého interiéru.

Před výběrem krbových kamen si musíme uvědomit, co doopravdy od nich očekáváme a jaká krbová kamna se k našemu účelu budou hodit.1. Typy


Krbová kamna mohou být pouhým designovým doplňkem a používat je můžete pro vytápění jedné místnost, nebo naopak plní funkci hlavního topení pro celý dům.

V závislosti na způsobu vytápění můžete vybírat mezi několika typy. Nejvíce výrobků umožňuje používat k vytápění tuhá paliva. Menší počet kamen funguje v kombinaci s elektřinou nebo plynem.

Námi nabízená krbová kamna jsou konstruována a vyráběna pro vytápění dřevem a dřevěnými briketami. Říkáte si, proč se nevyrábějí kamna na hnědé, nebo černé uhlí? Je to z toho důvodu, že uhlí při spalování kouří a dehtuje, a tedy se hodně špiní sklo, celá kamna i komín. Musíte je pak mnohem častěji čistit.

S výměníkem

Tyto kamna plní klasickou funkci kotle. Lze je připojit k radiátorům i podlahovému topení a využít na vytápění celého domu. Výměník je dodáván ve 2 typech:

  • Teplovodní - ohřívá vodu, která je poté rozvedena do radiátorů nebo topných těles.
  • Teplovzdušný - kamna ohřívají vzduch, který do místností proudí díky ventilátorům, tento způsob vytápění je rychlejší.


Bez výměníku

Kamna bez výměníku místnost vyhřívají vlastním pláštěm. Tento způsob zajišťuje přirozený a rovnoměrný ohřev.

Dalšími typy jsou například krbová kamna s troubou nebo sporák na tuhá paliva, které se mohou hodit třeba do chalupy.  

 
2. 
Výkon

Jedním z nejdůležitějších ukazatelů, dle kterého vybíráme krbová kamna je požadovaný výkon.

Musíte, si uvědomit kolik m3 budou muset krbová kamna vytápět. Obecně se dá tvrdit, že 1kW výkonu kamen pohodlně vytopí 20 m3 obytného prostoru ve staré zástavbě, u novostaveb činí výkon 1 kW na 40 m3. Dále bychom měli brát na vědomí, v jakém prostředí se stavba nachází.

O tom, jak výkonná kamna pořídit je dobré se poradit s odborníkem, který dokáže určit také tepelné ztráty a nejrůznější faktory, které mají na požadavek výkonu kamen velký vliv.

Není dobré uvažovat v intencích, že větší výkon znamená lepší vytopení. Výkon kamen by měl být přímo úměrný velikosti vytápění místnosti nebo místností. Pokud si pořídíte kamna s předimenzovaným výkonem, nebudete moct topit naplno, protože vám v místnosti bude příliš horko, takže kamna budete muset přiškrcovat. To vede ke špatnému vytápění, kdy kamna začnou dehtovat. Dehet se pak usazuje na dvířkách, ale hlavně v rourách, takže krb špatně topí a usazeniny dehtu se mohou vznítit ještě snadněji než saze. Poddimenzovaná kamna zase prostor nevytopí, takže budete do kamen stále přikládat a kamna přetopíte. V takovémto případě může dojít k poškození kamen tím, že popraskají jednotlivé díly.

Ale jak jsme již napsali, poraďte se s odborníkem.


3. Potřebuji přívod externího vzduchu?

Externí přívod vzduchu je zapotřebí hlavně u novostaveb, zvláště u pasivních domů, kde je zaručena vysoká vzduchotěsnost. U starších domů a staveb toto není až tak nutné, a to z důvodu, že vzduch potřebný právě k dokonalému hoření si kamna nebo krb vezmou netěsnostmi oken a dveří.

V případě, že použijeme dvouplášťový krb či kamna a vzduch chceme rozvádět do vedlejších místností, je nutné mít přívodu externího vzduchu, aby nevznikl v místnosti podtlak. Tento vzduch se většinou přivede pod krb podlahou, nebo průrazem z vedlejší místnosti, či sklepa. Pro přívod se mohou použít v podlaze hranaté kanálky, či hliníkové flexibilní roury.


4. Umístění kamen

Jednou z věcí, kterou bychom měli řádně promyslet, je i umístění kamen. Od tohoto umístění záleží například i jejich velikost.

Mějme na paměti a nezapomínejme i na bezpečnostní předpisy:

Krbová kamna by měla stát na nehořlavém materiálu a měla by mít před spalovací komorou plech pro případné vypadnutí uhlíku či polene při přikládání. Ideálním, designově i dobrým cenovým řešením jsou plechy pod kamna.
Pamatujte, že krbová kamna mohou vážit i 200 kg. Pokud se rozhodnete je umístit do patra budovy, pak vám jejich váha může způsobit vážné potíže v konzistenci stropu. Spotřebič musí být postaven na pevném podloží s odpovídající nosností..


5. Jaká kamna jsou vhodná pro tah mého komínu?

Ujistěte se, zda komín, kterým disponuje Vaše stavba, výkon vybraných kamen zvládne. Nejpřesnějším zjištěním je změření tahu komínu odborným kominíkem či firmou k tomu určenou. Pro správné fungování komínu je nutné dodržet účinnou výšku komínu, kterou předpis stanovuje na 5m. Důležitá je rovněž délka a průměr průduchu od kamen ke komínu, která může tvořit maximálně jednu čtvrtinu celkové výšky komínu.


6. Materiál

Výrobní materiál má velký podíl právě na vzhledu, pořídit můžete moderní i klasická kamna v retro stylu. Záleží na tom, kde budou kamna umístěna a jakému stylu dáváte přednost.

Často se při výběru setkáte i s kombinací různých materiálů. Díky tomu můžete využívat výhody jednotlivých materiálů.

- Keramická a kachlová krbová kamna
- Litinová kamna
- Ocelová kamna
- Kombinované materiályPřed pořízením krbových kamen je dobré, poradit si s odborníkem, který Vám poradí, jak výkonná krbová kamna do svého domu potřebujete. Poté Vám s výběrem rádi pomůžeme. 


Vytvořeno systémem www.webareal.cz

YjQxYTZ