Otevírací doba: 10:30 - 15:00   -   Využijte našeho Chatbota vpravo dole pro základní informace.


Úvod » Články, rady, návody » Ventilátor na krbová kamna

Ventilátor na krbová kamna

Ventilátory na krbová kamna úsporně, a přitom efektivně zkvalitňují vytápění

Ideální pro rozvádění tepla po místnosti

- Šetří palivo dřevo až úsporu paliva až o 18%.
- Nepotřebuje napájení
- Rychlost otáčení se sama upravuje podle teploty kamen
- Celokovový – hliník
- Super doplněk
- Sám se zapíná při od 45 ° C do 345 ° C – podle modelu


Ventilátor je určen pro krbová kamna. Stačí umístit ventilátor na vrchní část kamen a vlivem tepla se automaticky spustí.

Při ochlazení kamen se ventilátor automaticky vypne. Nepotřebuje žádné napájení.

Obsahuje Peltierův článek, který vyrobí energii potřebnou pro napájení ventilátoru za pomoci teplé a chladné části.


Práce fyzikálních zákonů

Jistě jste si všimli, že v blízkosti kamen je mnohdy výrazně vyšší teplota, než na opačné straně místnosti. Tento efekt se prohlubuje, jde-li o místnost vetší případně místnost vedlejší, kam už teplo od kamen dosahuje mnohem méně. Je to tím, že vzniklé teplo má tendenci stoupat vzhůru a držet se tam, a tím dochází k nepravidelnému rozložení teploty v objektu.Co s tím?

Přitom řešení je celkem jednoduché. K tomu, aby byla získaná teplota rozmístěna rovnoměrně nejen po místnosti vybavené krbem, ale i v dalších požadovaných částech domu, stačí rozvést teplo pomocí ventilátoru.


Vhodně navržený a správně instalovaný ventilátor na krbová kamna z komfortní pobyt ve vyhřívaných místnostech a umožní vám vznikající energii kamen využívat naprosto maximálně. Za pomocí takového rozvodu tepla krbovými ventilátory pak ušetříte především náklady za vytápění.


Jak to funguje?

Celý princip je velmi snadný. Teplý vzduch, který je odsáván nebo přirozeně stoupá z krbových kamen či obestavby krbu, je přiváděn k ventilátoru, jenž je vybaven termostatickým modulem. Ten reaguje na změnu teploty a automaticky se sepne a aktivuje ventilátor, když teplota dosáhne 50°C. Ventilátor začne rozhánět teplý vzduch po místnosti naprosto rovnoměrně, a to i v částech, které jsou mimo jeho přímý dosah, tedy třeba za rohem.


Stoupající teplota sálajícího vzduchu pak zvyšuje otáčky ventilátoru, jeho účinnost a především výslednou efektivitu procesu. Ventilátor na krbová kamna vám tímto zcela nenáročným způsobem vytopí celý objekt bez jakýchkoli dalších nákladů.


Další výhody ventilátoru

Termostatický modul funguje svým způsobem jako malý generátor, a proto ventilátor nepotřebuje ke svému provozu žádný vlastní zdroj napájení. Jeho chod je automatický, sám se spouští při teplotě 50°C a sám se také vypíná, když teplota z krbu pod tuto hodnotu klesne. Do jeho činnosti tedy nijak nezasahujete. Provoz přístroje je tak velmi úsporný a především tichý.Co je to Peltierův článek

Je to elektronický stavební prvek, ve kterém při dodání rozdílných teplot vzniká elektrický proud (tzv. Seebeck termoelektrický jev). Jde o přímou přeměnu rozdílu teplot na elektrické napětí. Jev je tedy vznik napětí, který nastává při teplotních rozdílech mezi dvěma rozdílnými kovy nebo polovodiči. To způsobuje nepřetržité proudění elektronů, pokud vodiče tvoří uzavřený obvod. Vzniklé napětí je řádově několik mikrovoltů na stupeň Celsia. Jev se využívá pro přímou výrobu elektrické energie z tepla, čili tam kde máme k dispozici zdroj tepla, resp. teplotní spád.Správné umístění ventilátoru

Ventilátory lze využít v podstatě pro jakýkoliv typ topidla, tedy pro kamna (i pro běžná plechová nebo kachlová), krby, krbové obestavby nebo i pro praktické sporáky na dřevo. Je nutné je jen správně umístit. Ideálním místem k instalaci je zdaní část vrchní desky krbových kamen.


Pokud však z nedostatku místa potřebujete vyřešit jiné umístění, můžete si pořídit i speciální ventilátory, které lze upevnit například na kouřovod pomocí magnetu.Kvalita a bezpečnost

Ventilátory na krbová kamna jsou vyráběny z velmi kvalitních materiálů, které zajišťují jejich dlouhou životnost a naprosto bezúdržbový provoz zařízení. Materiály jsou schopné snášet i velmi vysoké teploty, které v důsledku vytápění vznikají, a to až do cca 345°C. Vyšší teploty už mohou materiál ventilátoru ovlivňovat. Proto je možné si z důvodu větší bezpečnosti zvolit ventilátory, které jsou opatřeny bimetalovým páskem.


Takový pásek je důmyslně umístěn ke spodní části ventilátoru a ve chvíli, kdy je maximální únosná teplota překročena, dojde k nadzvednutí ventilátoru a jeho bezpečnému ochlazování.

Pomocí ventilátoru na krbová kamna dosáhnete zcela jednoduše perfektního pocitového tepla ve všech potřebných místnostech domu, aniž by muselo dojít k jakýmkoli stavebním zásahům a úpravám. Zvýšíte si konečnou účinnost svých kamen a ušetříte tak náklady na topení.


Vytvořeno systémem www.webareal.cz

NTRjMzdiY