Otevírací doba: 10:30 - 15:00   -   Využijte našeho Chatbota vpravo dole pro základní informace.


Úvod » Články, rady, návody » Proč pořídit výměník tepla?

Proč si pořídit teplovzdušný výměník?

Teplovzdušné výměníky ke krbovým kamnům se používají pro využití teploty spalin. Teplovzdušný výměník odebere zbytkové teplo ze spalin odcházejících odkouřením a předá toto teplo do zvoleného vytápěného interiéru. Zvýší tak účinnost vytápění, čímž sníží náklady na vytápění. Výměníky jsou určeny na všechny druhy kamen, krbů, sporáků. Zapojují se na kouřovod kamen a tím se zvětší topná plocha, výkon a účinnost kamen


Princip fungování

Z krbových kamen unikají spaliny, jejichž teplota je zhruba 280°C - 380°C.  


Tyto spaliny běžně odchází komínem rovnou ven, ale díky teplovzdušnému výměníku jste schopni je udržet a získat z nich ještě další teplo. Výměník má v sobě průduchy, které zvětšují topnou plochu a zajišťují tak vyšší účinnost.


Je výměník vhodný na Vaše kamna? 


Před pořízením teplovzdušného výměníku je důležité, změřit teplotu spalin v místě, kam ho chcete umístit. 

Změřit ho můžete pomocí teploměru na kouřovod.

Teplota spalin by měla být minimálně 150°C.


Umístění

Teplovzdušný výměník by se měl umístit co nejblíže ke krbovým kamnům, ideálně přímo na ně.

Dále umístit kouřovod s klapkou, aby jste si mohli regulovat odchod spalin z výměníku a tím jeho výkon (teplotu).

Výměník je možné umístit ve svislé či vodorovné poloze.


Tepelná odolnost

Kouřovodem během topení proudí velmi horký vzduch, jak jsme již uvedli výše.  Proto by jste měli věnovat pozornost i tepelné odolnosti u těchto produktů. Běžně se setkáte s odolností okolo 450°C .


Výkon

I u teplovzdušného výměníku, se vyplatí sledovat výkon.

Není to samozřejmě nijak závratné číslo, ale zvýší účinnost Vašich kamen, čímž sníží náklady na vytápění.

Na výkon má vliv velikost výměníku a také rozprostření průduchů.

Teplovzdušný výměník kulatý má průduchy umístěny svisle (po kouři), tudíž mají o něco menší výkon, než výměníky Alfa či Beta.

Teplovzdušné výměníky Alfa nebo Beta mají průduchy vodorovné, tudíž se v nich spaliny přelévají přes trubkovnice a tím je výměna tepla dokonalejší.


Materiál

Z materiálu, který se používá pro výrobu kouřovodů ke krbovým kamnům, se vyrábí i teplovzdušné výměníky. Není tím nic jiného než ocelový plech odolný proti působení vysoké teploty.
Výměníky jsou většinou v černé nebo antracitové barvě.


Průměr

Ještě než vytvoříte objednávku, měli byste znát průměr trubky, která vede z vašeho krbu, na níž budete teplovzdušný výměník nasazovat.

Stejně tak, jako je to u kouřovodů, i u výměníku je jedna strana zúžená.  Tudíž jeho namontování není nijak složité. Z jedné strany se nasadí na kouřovod či vývod a z druhé na ni nasunete další kouřovod ideálně s klapkou, pro regulaci toku spalin přes výměník. 


Rozměry

Velikost teplovzdušného výměníku může být různá. Stejně tak i jeho tvar. Tím, že jsou mezi lidmi stále oblíbenější, dostávají se na trh designové kousky, které obzvláštní každou místnost.


 


Vytvořeno systémem www.webareal.cz

NTdmN2Zj